TANIMLAMALAR

Tanımlamalar

TANIMLAMALAR

1- Hesap Planı: Satıcı, Alıcı, Ürün, Mamul, Hammadde, Personel harici hesapların tanıtıldığı ekrandır. Tanımlayacağımız hesabın üçlü kodunu Hesap Seç hücresine yazıp TAB tuşuna bastığımızda hesap kodu otomatik müteselsil sıra da tanımlanır. Hesap Adı hücresine hesabın adını yazarız. Sabit maliyet hesaplarını açarken, Tahmini Aylık Gider hücresine 1 aylık toplam gidere belirlenen tutar yazılır. Hesaplanan Gün hücresine günlük hesaplatacaksa 30 / Aylık hesaplatacaksak 1 yazılır. Genel muhasebeye elektronik veri vermeyeceksek, personel tanımlamada ayrıntılı uğraşmak istemezsek, 381 personel gider tahakkuku hesabına toplam vergi SSK vs dâhil yazarsak buradan da hesaplatabiliriz. Bunu işletme ve mali müşavir politikası belirler.

2- Satıcı Tanımlama: Yeni kayıta tıkladığımızda hesap kodu müteselsil otomatik olarak verilir. Hesap adı ve diğer hücreleri yazmamız yeterli, * olanlar mutlaka doldurulmalıdır. E-fatura kontrol düğmesine basarak e*mükellef mi değil mi öğrenilebilir.

3- Alıcı Tanımlama: Yeni kayıta tıkladığımızda hesap kodu müteselsil otomatik olarak verilir. Hesap adı ve diğer hücreleri yazmamız yeterli, * olanlar mutlaka doldurulmalıdır. E-fatura kontrol düğmesine basarak e-mükellef mi değil mi öğrenilir. Basmaz isek e-fatura gönderemeyiz.

4-Ürün Tanımlama: Yeni kayıta tıkladığımızda hesap kodu müteselsil otomatik verilir. Hesap adı ve diğer hücreleri yazmamız yeterlidir. Sağlıklı rapor için yıldızlı (*) alanlar mutlaka yazılmalıdır. Ürünleri kategorizeli takip edeceksek (W_) ile başlayan hücreler eksiksiz yazılmalıdır. Stok yönetimi raporu bu hücrelerden çalışmaktadır. Ürün resmi eklemek istersek resim hücresinin altındaki ’a tıkladığımızdaki klasöre resim no hücresindeki no ile aynı no’yu taşıyan resmi koymamız gerekir.

5- Mamul Tanımlama: Yeni kayıta tıkladığımızda hesap kodu müteselsil otomatik verilir. Hesap adı ve diğer hücreleri yazmamız yeterlidir. Sağlıklı rapor için yıldızlı (*) alanlar mutlaka yazılmalıdır. Ürünleri kategorizeli takip edeceksek (W_ ) ile başlayan hücreler eksiksiz yazılmalı, Stok yönetimi raporu bu hücrelerden çalışmaktadır. Ürün resmi eklemek istersek resim hücresinin altındaki ’a tıkladığımızdaki klasöre resim no hücresindeki no ile aynı no yu taşıyan resmi koymamız gerekir.

6- Hammadde Tanımlama: Yeni kayıta tıkladığımızda hesap kodu müteselsil otomatik verilir. Hesap adı ve diğer hücreleri yazmamız yeterlidir. Sağlıklı rapor için* lı alanlar mutlaka yazılmalıdır. Ürünleri kategorizeli takip edeceksek (W_ ) ile başlayan hücreler eksiksiz yazılmalı, Stok yönetimi raporu bu hücrelerden çalışmaktadır. Ürün resmi eklemek istersek resim hücresinin altındaki aça tıkladığımızdaki klasöre resim no hücresindeki no ile aynı no yu taşıyan resmi koymamız gerekir.

7- Personel Tanımlama: Yeni kayıta tıkladığımızda hesap kodu müteselsil otomatik verilir. Hesap adı ve diğer hücreleri yazmamız yeterlidir. Sağlıklı rapor için* lı alanlar mutlaka yazılmalıdır. Mali müşavirinizle görüşerek doldurunuz. Fazla mesai ücret farkı, resmi bayram günleri çalışma ücreti, hafta sonu tatil günlerinde çalışma karşılığı ücret, performansa veya başka kriterlere bağlı olarak ödenen primler gibi brüt ücretin dışında verilen ücretler ve benzerleri gibi.